Oblečení

Pokud se rozhodnete na naší akci přenést se v čase do minulosti, nepochybně Vám k tomu napomohou dobové oděvy. Zde vám nabízíme stručné informace o stylu období empíru (cca 1790-1825), ve kterém se pohybujeme.

Dámy

Empír se vyznačoval lehkostí, jednoduchostí a jemností. Kultura odívání je ovlivněna antickým uměním, které se projevilo v uvolněných a splývavých šatech s vysokým pasem a velkým výstřihem, který na denní nošení zahaloval vložený šátek nebo speciální minihalenka (fichu). Dbalo se na přirozenost. Šaty byly zhotovovány z lehkých látek, jako bavlněný mušelín či hedvábí, nejčastěji bílé barvy nebo s drobným květinovým potiskem. Oblíbené byly výšivky antických vzorů nebo květin. Rukávy byly krátké a bohatě nabírané. Spodní vrstvy zahrnovaly košilku (shift), korzet (stays) a spodní šaty (petticoat), na nohách pak hedvábné či pletené punčochy a boty na ploché podrážce či miniaturním podpatku. 
Doplňkem byly kašmírové šály či šátky, které se nosily přes ramena či volně přes ruku, malé krajkové či vyšívané kabelky (reticule), na den krátké a na večer dlouhé rukavice. Ven se nosily krátké kabátky (spencer) či pláště (pelisse). Vlasy byly vyčesány do drdolu s jemnými krátkými loknami kolem obličeje.
Pánové

I mužská móda prošla změnou, byla inspirována především vojenským stylem právě probíhajících napoleonských válek. Součástí obleku byly upnuté kalhoty, které stále sahaly jen po kolena a zapínaly se na knoflíky, později se prodloužily až ke kotníkům. Nosily se vysoké jezdecké boty nebo nízké boty s přezkou. Kabát tvořil opět nedílnou součást, byl však pohodlnější a užší, měl dlouhé rukávy a klopy. Košile mají vysoký zvednutý límec. Elegantním prvkem byla hedvábná kravata, která se třikrát obtáčela kolem krku a vázala se do ozdobných uzlů, a barevná vesta. Módně oblečený muž nosil frak, nejčastěji tmavomodrý, tmavozelený nebo tmavohnědý. Doplňkem byly cylindry, dvourohé klobouky, barevné rukavice a vycházkové hole. Vlasy byly krátce střižené a sčesané do čela.

Inspiraci pro realizaci Vašeho kostýmu naleznete například v galerii akcí společnosti Jane Austen CZ. Zapůjčení kostýmů v Brně zajistíte například zde. Dámy to mají v tomto případě výjimečně jednodušší, pokud se rozhodnou zařídit si oděv z vlastních zdrojů, ale ani pánové v klasickém obleku s hedvábným šátkem namísto kravaty nebudou odmítnuti.

Zde je několik ilustrativních příkladů jako inspirace….


 

A zde několik příkladů, co si na sebe určitě nebrat. ;-)


        

Jak to sehnat?

Inspiraci pro realizaci Vašeho kostýmu naleznete například v galerii akcí společnosti Jane Austen CZ. Zapůjčení kostýmů v Brně zajistí například fundus Národního divadla nebo půjčovna Starý svět, v Praze pak fundus filmových ateliérů Barrandov
Dámy to mají v tomto případě výjimečně jednodušší, pokud se rozhodnou zařídit si oděv z vlastních zdrojů, ale ani pánové v klasickém obleku s hedvábným šátkem namísto kravaty nebudou odmítnuti ;-)
Pokud byste si chtěli pořídit oděv vlastní, zde můžete prostudovat odkazy na dostupné švadleny nebo vhodné dobové střihy.


Také si můžete vzít inspiraci z palety typických empírových barev vysvětlených zde.

Pokud Vás program naší akce láká, ale nemáte možnost nebo zájem zúčastnit se v dobových oděvech, nenechte se odradit a přijďte i tak, v jednoduchém společenském oděvu. Naše akce mají být především příjemným tanečním a kulturním zážitkem pro všechny zúčastněné. :-)