Oblečení

Pokud se rozhodnete na naší akci přenést se v čase do minulosti, nepochybně Vám k tomu napomohou dobové oděvy. Zde vám nabízíme stručné informace o stylu období empíru (cca 1790-1830), ve kterém se pohybujeme.

Dámy

Empír se vyznačoval lehkostí, jednoduchostí a jemností. Kultura odívání je ovlivněna antickým uměním, které se projevilo v uvolněných a splývavých šatech s vysokým pasem a velkým výstřihem, který na denní nošení zahaloval vložený šátek nebo speciální minihalenka (fichu). Dbalo se na přirozenost. Šaty byly zhotovovány z lehkých látek, jako bavlněný mušelín či hedvábí, nejčastěji bílé barvy nebo s drobným květinovým potiskem. Oblíbené byly výšivky antických vzorů nebo květin. Rukávy byly krátké a bohatě nabírané. Doplňkem byly kašmírové šály či šátky, které se nosily přes ramena či volně přes ruku, malé krajkové či vyšívané kabelky (reticule), na den krátké a na večer dlouhé rukavice. Ven se nosily krátké kabátky (spencer) či pláště (pelisse). Vlasy byly vyčesány do drdolu s jemnými krátkými loknami kolem obličeje.

Pánové

I mužská móda prošla změnou, byla inspirována především vojenským stylem právě probíhajících napoleonských válek. Součástí obleku byly upnuté kalhoty, které stále sahaly jen po kolena a zapínaly se na knoflíky, později se prodloužily až ke kotníkům. Nosily se vysoké jezdecké boty nebo nízké boty s přezkou. Kabát tvořil opět nedílnou součást, byl však pohodlnější a užší, měl dlouhé rukávy a klopy. Košile mají vysoký zvednutý límec. Elegantním prvkem byla hedvábná kravata, která se třikrát obtáčela kolem krku a vázala se do ozdobných uzlů, a barevná vesta. Módně oblečený muž nosil frak, nejčastěji tmavomodrý, tmavozelený nebo tmavohnědý. Doplňkem byly cylindry, dvourohé klobouky, barevné rukavice a vycházkové hole. Vlasy byly krátce střižené a sčesané do čela.

Inspiraci pro realizaci Vašeho kostýmu naleznete například v galerii akcí společnosti Jane Austen CZ. Zapůjčení kostýmů v Brně zajistíte například zde. Dámy to mají v tomto případě výjimečně jednodušší, pokud se rozhodnou zařídit si oděv z vlastních zdrojů, ale ani pánové v klasickém obleku s hedvábným šátkem namísto kravaty nebudou odmítnuti ;-)

Zde je několik ilustrativních příkladů…. 

A zde několik příkladů, co si na sebe určitě nebrat. ;-)


        

Pokud Vás program naší akce láká, ale nemáte možnost nebo zájem zúčastnit se v dobových oděvech, nenechte se odradit a přijďte i tak! Naše akce mají být především příjemným tanečním či kulturním zážitkem pro všechny zúčastněné. :-)