Letní empírová slavnost na Opočně

Zveme vás ke strávení krásného letního dne 10. srpna 2024 na Zámku Opočno, který je sice známý především svým renesančním vzhledem či barokními interiéry, jeho nedílnou součástí ale je i empírový park, který vznikl z popudu majitele zámku Rudolfa Josefa Colloredo Mansfelda v r. 1816.


Náš program bude mj. příležitostí pro obyvatele Opočna a okolí seznámit se s taneční kulturou této doby a užít si den v autentickém historickém prostředí. Vítáni jsou samozřejmě i všichni zájemci empíru odkudkoli. Chcete-li, můžete se akce zúčastnit v dobovém oděvu. Pokud nemáte nebo nechcete, vůbec to nevadí - celý den má být především příjemným zážitkem. 

Co vás čeká:

  • 10:00    taneční lekce - základy anglických kontratanců
  • 13:30     piknik v zámeckém parku (z vlastních zdrojů); 
  • odpolední program - dobové hry venku, prohlídka zámku a parku, projížďka kočárem
  • 18:00    večeře (z vlastních zdrojů nebo dle objednávky)
  • 19:30    taneční večer
Můžete se zúčastnit jen taneční lekce nebo jen tanečního večera, nebo mít celodenní vstupenku. Zámecký park je přístupný zdarma. Vstupenky (bez večeře) lze též zakoupit na pokladně zámku. 

>>REZERVACE VSTUPENEK bude ZDE<<

Podrobněji o programu: 

10:00 Taneční lekce - zámecká tabulnice (renesanční sál)
Účastníci se v neformálním prostředí seznámí se základy anglických kontratanců, které pak využijí během tanečního večera. Na lekci stačí mít pohodlné oblečení vhodné na tanec – dámám doporučujeme delší sukni (max. po kotníky), pánům pohodlné volnější kalhoty. Obuv je nejlepší na ploché podrážce či jen s malým podpatkem - plesové jehly nechte tentokrát doma.
Anglické tance jsou jednoduché, používají vesměs obyčejnou chůzi, krok sun krok či cval stranou, takže je zvládnou všechny věkové kategorie, a i lidé bez předchozích tanečních zkušeností brzy proniknou do těch nejzákladnějších prvků. Taneční program je vhodný pro děti od 12 let. V prostorách zámku bude k dipozici šatna, kde bude též možnost uschovat si věci během dne.

13:30 Piknik v zámeckém parku
Piknik z vlastních donesených zásob. Drobné občerstvení je dostupné u stánku Vilém Café na 1. nádvoří. Piknik je již příležitostí vyjít si v dobovém oděvu – prostředí zámeckého parku je velmi fotogenické. 
Přemýšlíte, co si na piknik vzít? Můžete se inspirovat zde.
Odpolední program

Během odpoledne budete mít příležitost jít např. na prohlídku zámku (vstupenku je třeba zakoupit zvlášť), prozkoumat zámecký park, zahrát si některé z dobových venkovních her (vybavení bude k dispozici k zapůjčení) nebo si užít projížďku kočárem.

18:30 Večeře
V Opočně bohužel není moc možností, kde se v dostupné vzdálenosti od zámku slušně navečeřet. Zajistili jsme proto pro zájemce dovoz teplé večeře z restaurace ve vedlejší obci. Večeři lze objednat přes rezervační formulář spolu se vstupenkami, pokud zaplatíte do 7. srpna.

19:30 Taneční večer - zámecká tabulnice (renesanční sál)
Celý den vyvrcholí večerem, kdy se na tanečním parketu v tabulnici setkají účastníci celého dne a zažijí povznášející atmosféru dobového plesu s anglickými tanci. Budou se tančit kontratance z dopoledního workshopu a také některé jednoduché, které se zvládnete naučit na místě. Nemáte-li empírový oděv, nevadí - stačí běžné společenské oblečení. Jen plesové boty na jehlovém podpatku radši nechte doma a vezměte si pohodlnější, na ploché podrážce.
Každý tanec se nejprve ústně zopakuje a nápovědu uslyšíte i v průběhu samotného provedení. Většina tanců je relativně jednoduchá, ale nově příchozím nebo nezkušeným tanečníkům doporučujeme účast na dopoledním workshopu, abyste si večerní zábavu mohli již bez obav užít.Parkování pro přespolní účastníky je možné na Kupkově náměstí, případně u Zimního stadionu
Ubytování typu spacák + karimatka je možné v zázemí zámku, okolní hotely či penziony si můžete vyhledat dle svých požadavků. 

Máte ještě nějaké dotazy? Klidně se nás můžete zeptat
Chtěli byste pozvat své přátele? Pošlete jim plakát k akci, umístěte ho na svou oblíbenou nástěnku, nebo pozvěte je přes event na FB

Dámy a pánové, těšíme se na vás!